Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania do fotografa ślubnego | Informacje o sesji ślubnej | Pytania i odpowiedzi dotyczące fotografii ślubnej
Poradnik | Porady | Informator | Informacje | Najczęściej zadawane pytania ślub i wesele | FAQ
Bardzo proszę nie kopiować moich tekstów

 

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Czym się kierować przy wyborze fotografa ślubnego. Na co zwrócić uwagę przy ocenie oferty ślubnej. Te pytania zadają sobie przyszłe Pary Młode. Warto przeglądać i porównywać galerie internetowe prezentujące twórczość fotografów ślubnych. Warto pytać fotografa o szczegóły aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Bezpośrednia rozmowa powinna zaowocować wybraniem optymalnej oferty, zrozumieniem oczekiwań nowożeńców walorów twórczych fotografa.
Zdjęcia ślubne to wyjątkowy rodzaj fotografii, ślub to niepowtarzalne chwile, warto mieć dobrą fotograficzną pamiątkę. Dobra fotografia ślubna to połączenie profesjonalizmu fotografa, jego doświadczenia, dobrej techniki robienia zdjęć i ich obróbki. Dobry fotograf to przede wszystkim nadawanie na tych samych falach co para Młoda, zrozumienie oczekiwań Nowożeńców, umiejętność słuchania i posiadanie własnego pomysłu i własnego zdania.
Zapraszam do zapoznania się z wybranymi pytaniami, które najczęściej otrzymuję od Klientów z moimi odpowiedziami.

Czy z fotografem jest podpisywana umowa?
Z każdą przyszłą Parą Młodą podpisuję umowę – prawne zobowiązanie, które potwierdza moją pełną gotować do świadczenia profesjonalnej usługi i gwarancję wspólnych ustaleń, terminów i zobowiązań.

Czy za wykonaną usługę można otrzymać rachunek?
Prowadzę działalność gospodarczą i za wykonane usługi wystawiam rachunki.

Czy do rezerwacji terminu i podpisania umowy potrzebne jest osobiste spotkanie?
Jeśli przyszła Para Młoda jest spoza Bydgoszczy lub zza granicy formalności związane z podpisaniem umowy i wpłatą zadatku można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeśli w Bydgoszczy są Wasi rodzice, krewni znajomi mogą w Waszym imieniu dopełnić formalności. Drugim rozwiązaniem jest uzgodnienie szczegółów sesji w rozmowie telefonicznej lub poprzez e-mail, gg, skype a przekazanie podpisanej umowy następuje drogą pocztową a zadatku poprzez przelew na konto. Spotkanie organizacyjne może odbyć się w późniejszym terminie np. przy okazji przyjazdu na święta wakacje lub przed samym ślubem.

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia ślubne?
W umowie jest określony maksymalny 80 dniowy termin przekazania zdjęć na płytach DVD (licząc od zakończenia sesji plenerowej). Wcześniej udostępniam wybrane zdjęcia Młodej Pary w indywidualnej galerii internetowej ograniczonej hasłem.

Jakim sprzętem wykonuję zdjęcia?
Podczas sesji ślubnych używam pełnoklatkowych lustrzanek marki Nikon, z jasnymi obiektywami o różnym zakresie ogniskowych.

Czy posiadany przez sprzęt fotograficzny jest niezawodny?
Fotografuję profesjonalnym sprzętem i minimalizując wystąpienie awarii korzystam z dwóch aparatów fotograficznych, kilku obiektywów, dwóch lamp błyskowych, odpowiedniej liczby akumulatorków i kart pamięci.

Czy zdjęcia w galerii internetowej są mojego autorstwa?
Wszystkie zdjęcia zamieszczone na stronie: www.nalewajk.pl, na blogu: www.fotoprimo.com.pl oraz na facebooku: www.facebook.com/fotoprimo.fotograf zostały wykonane przeze mnie.

Czy możliwe jest wykonanie reportażu ślubnego poza Bydgoszczą lub w innym województwie. Czy możliwe jest wykonanie sesji ślubnej nad morzem lub w górach, pleneru ślubnego np. w Paryżu
Sesje ślubne wykonuję w Bydgoszczy i w dowolnym miejscu Polski. W standardowej ofercie plener ślubny jest przewidziany w Bydgoszczy lub w okolicy 30 km. W przypadku dalszych wyjazdów, plenerów w górach lub nad morzem, ustalamy szczegóły takiego przejazdu. Jestem otwarty na odkrywanie nowych miejsc plenerowych, fotografowanie w nowych nieznanych mi kościołach i salach weselnych.

Kiedy następuje płatność za usługę?
Pierwsza płatność w formie zadatku następuje przy podpisywaniu umowy, w wysokości ok. 30% wartości usługi. Pozostałą kwotę można wpłacić w dniu odbioru gotowych zdjęć. Wpłaty można dokonać gotówką lub przelewem.

W umowie obowiązuje zaliczka czy zadatek?
W umowie obowiązuje zabezpieczenie w formie zadatku. Zadatek jest pewniejszą formą dotrzymania umowy przed obydwie strony. Zaliczka jest przedpłatą podlegającą zaliczeniu na poczet ceny kupna, o ile dojdzie do sfinalizowania transakcji. Nie dojście transakcji do skutku powoduje konieczność zwrotu zaliczki na rzecz osoby, która ją dała. Zgodnie z przepisami zadatek jest również swego rodzaju przedpłatą podlegającą zaliczeniu na poczet ceny kupna, o ile dojdzie do sfinalizowania transakcji. W przeciwieństwie do zaliczki ma jednak ma takie znaczenie, o ile strony nie umówiły się inaczej, że w przypadku gdy dający zadatek nie wykonał umowy druga strona może od umowy odstąpić zatrzymując wartość zadatku. Gdy zaś to druga strona nie wykonała umowy, dający zadatek może od umowy odstąpić żądając zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Czy zdjęcia ślubne wykonuję osobiście?
Reportaż ślubny wykonuję osobiście, gwarantuję najwyższą jakość, doświadczenie i profesjonalizm sesji.

Zgoda na publikację zdjęć ślubnych na mojej stronie internetowej.
W umowie przyszła Para Młoda określa swoją akceptację lub brak akceptacji na publikację zdjęć w internecie. Przede wszystkim szanuję prywatność i wolę Klientów. Każda sesja jest dla mnie wzbogacaniem mojego portfolio, wybieram tylko wyjątkowe zdjęcia za zgodą Klientów, nie ingerujące w ich prywatność. Możliwość publikacji zdjęć w Internecie jest dla mnie dodatkową, choć niekonieczną motywacją do kreatywnej pracy.

Jak wygląda pełny reportaż ślubny i jakie elementy zawiera?
Reportaż ślubny rozpoczynam od przygotowań ślubnych a kończę oczepinami. Zdjęcia wykonuję w trakcie przygotowań ślubnych czyli zdjęcia podczas przygotowania fryzury makijażu oraz ubierania Panny Młodej i Pana Młodego. Uwiecznione fotograficznie jest błogosławieństwo, wspólne domowe zdjęcia z rodzicami i świadkami, wyjście z domu, najważniejsze momenty ceremonii w kościele lub w USC, wyjście Pary Młodej z kościoła z atrakcjami, wspólne zdjęcie z gośćmi, życzenia, powitanie chlebem i solą, pierwszy toast, pierwszy taniec, zabawę weselną i konkursy. Fotografuję wniesienie tortu weselnego, podziękowania dla rodziców oraz oczepiny do ok 1:00 w nocy. Sesja plenerowa jest częścią reportażu ślubnego.

Jak chronię zdjęcia przed przypadkowym usunięciem lub atakiem wirusów?
Reportaż ślubny wykonuję dwoma aparatami i zapisuję na kilku kartach pamięci, podczas obróbki zdjęcia przechowuję na dwóch komputerach i jednym dysku zewnętrznym. Posiadam sprawdzone i aktualne oprogramowanie antywirusowe.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować fotografa?
To zależy od terminu, najpopularniejsze terminy trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Na terminy poza sezonem ślubnym czy terminy w piątek zwykle nie jest konieczna aż tak wczesna rezerwacja terminu. Obowiązuje zasada im wcześniej tym lepiej. Jeśli znacie Państwo już termin ślubu warto rezerwować salę weselną, dj lub zespół i fotografa.

Jakie można zamówić albumy?
Można zamówić dowolne albumy tradycyjne lub fotoksiążki tzw. fotoalbumy. W dowolnych dostępnych na rynku formatach, w dowolnej kolorystyce kartek i okładek, z dowolną ilością kartek i w dowolnym rodzaju wykończenia, tłoczeń itp.

Czy można samodzielnie wybrać zdjęcia do albumu?
Szanuję decyzję Klientów a tych nieprzekonanych, że wybór zdjęć przez fotografa jest najlepszy pod względem najlepszych ujęć tworzących spójny reportaż ślubny. Jestem otwarty na wszelkie niestandardowe podpowiedzi dotyczące ułożenia zdjęć w albumie czy wyboru zdjęć.

Czy posiadam upoważnienie do fotografowania w kościele?
Odbyłem kurs organizowany przez Kurię Biskupią w Bydgoszczy i posiadam zezwolenie do fotografowania uroczystości w kościołach na terenie całego kraju.

Do której godziny fotografuję na weselu?
Wesele fotografuję do zakończenia oczepin, czyli ok. 1:00 po północy.

Kiedy może się odbyć sesja ślubna w plenerze?
Sesja ślubna może odbyć się w dowolnym wspólnie ustalonym wolnym terminie z uwzględnieniem pogody. Sesja jest możliwa po powrocie nowożeńców z podróży poślubnej. Z uwagi na ograniczenia czasowe czy brak kreatywnego pozowania preferuję plener ślubny w innym dniu niż sam ślub. Polecam wykonanie w dniu ślubu w bliskiej okolicy plenerowej, wspólnych zdjęć Młodej Pary ze świadkami i rodzicami. Sesja ślubna w plenerze w innym terminie pozwala na swobodne pozowanie, w pełni wyluzowaną atmosferę i bardziej naturalnie i spontaniczne zachowania. Nie ma presji czasowej i presji obowiązków i stresu.

Czy można zamówić sesję narzeczeńską?
Wykonuję sesje narzeczeńskie. Podczas sesji narzeczeńskiej wykonuję też takie ujęcia, które można wykorzystać do przygotowania zaproszeń ślubnych, podziękowań dla rodziców lub wielkoformatowych wydruków do indywidualnego przystrojenia sali weselnej.

Co zawiera cena sesji ślubnej?
Sesja ślubna obejmuje reportaż fotograficzny w czasie przygotowań, błogosławieństwa rodziców, ceremonii ślubu w kościele lub w USC, wesela oraz pleneru. Zdjęcia są na płycie DVD z nadrukiem w etui (2 egzemplarze).

Czy można otrzymać oryginalny materiał zdjęciowy?
Zdjęcia w formie nieobrobionej nie mają wartości artystycznej a korzystanie z plików wymaga profesjonalnego oprogramowania. Zdjęcia, które otrzymujecie są najbardziej wartościowe pod względem technicznym i artystycznym, tworzą spójny reportaż. Przygotowane zdjęcia są w formacie JPG w maksymalnej rozdzielczości umożliwiającej samodzielne wywoływanie w różnych formatach.

Czy zdjęcia są obrobione?
Wszystkie zdjęcia są poddane obróbce z moją kolorystyczną interpretacją. Staram się aby zdjęcia były naturalne, artystyczne i niepowtarzalne. Część zdjęć jest przygotowana w wersji czarno białej, sepi czy repoglamour. Moje zdjęcia są połączeniem klasycznej fotografii ślubnej i nowoczesnej inspiracji.

Wybór miejsca pleneru
Wybór miejsca pleneru konsultuję z parą młodą, ustalamy termin i miejsca sesji. Posiadam zawsze wiele pomysłów jednak miejsca dopasowuję do oczekiwań nowożeńców, do ich upodobań. Moim zdaniem para młoda powinna się identyfikować, jestem otwarty na pomysły, nowe miejsca plenerów. Unikam standardowych miejsc, preferuję urozmaicone sesje w różnych lokalizacjach. Wykonywałem sesje plenerowe w górach i na morzem, w Polsce i za granicą, na lądzie, na wodzie, pod wodą i w powietrzu. Realizowałem sesje ślubne w starych halach fabrycznych, na mostach,stadionach, galeriach handlowych, na dachach, na lotniskach, w kinie, ośmielę się powiedzieć wszędzie. Wykonuję zdjęcia ślubne w ciekawych wnętrzach oraz w plenerach, również fotografuję młode pary nocą.

Czy polecam kamerzystów?
Współpracuję w kilkoma kamerzystami, różnią się stylem filmowania. Polecając każdego z nich mam pewność, że nie będziemy sobie przeszkadzać a jedynie pomagać, w końcu pracujemy dla tego samego Klienta. Bardzo cenię sobie współpracę z Marcinem Wojtasem z Film –Efekt www.film-efekt.pl

Certyfikaty, kursy i opinie
Internet pozostaje skarbnicą wiedzy, informacji i opinii o fotografach. Jeśli zamierzacie Państwo zebrać informacje o mojej dotychczasowej twórczości, dokonaniach i opiniach proszę wpisać Fotoprimo lub Piotr Nalewajk.

Gdzie znajdę ofertę cenową, czy w ofercie ślubnej posiadam promocje albo gratisy,
Aktualna oferta cenową znajdziecie Państwo na: http://www.fotoprimo.com.pl/fotografia-slubna Każdego klienta traktuję indywidualnie, każdy ma inne oczekiwania i dysponuje innym budżetem, dlatego ofertę cenową przygotowuję w oparciu m.in. o informacje o miejscu ślubu i wesela, wariantu pleneru pleneru. W ofercie ślubnej stosuję sezonowe zniżki cenowe uwzględniające sezon ślubny i czas poza sezonem.

Czy można dostarczyć własny album?
Jeśli Para Młoda posiada już własny album, zdjęcia wkleję do tego albumu.

Jak długo trwa sesja plenerowa?
Długość sesji zależy od uzgodnionego wariantu. Podstawowa sesja ślubna w plenerze w innym dniu, trwa do 4h, do 30km od siedziby Fotoprimo. Jeśli planujemy więcej fotograficznych tematów, więcej miejscówek, jeśli do zrealizowania jest więcej pomysłów często sesja trwa cały dzień, cały dzień i sesja nocna, jeśli są to sesje wyjazdowe taka sesja jest realizowana od świtu do nocy, albo 2- 3 dni.

Czy wykonuję zdjęcia grupowe i zdjęcia gości z Parą Młodą.
Zawsze proponuję Parze Młodej zdjęcia z rodziną, PM z dziećmi, z przyjaciółmi ze znajomymi. Ślub i wesele to okazja do spotkania z bliskimi a więc wykonania rodzinnej pamiątkowej fotografii. Modne są zdjęcia typu photobooth czyli niekonwencjonalne zdjęcia gości z Parą Młodą.

Czy przygotowuję albumy, fotoksiążki fotoalbumy
W swojej ofercie mam albumy, fotoalbumy i fotoksiążki ślubne w różnej kolorystyce, w formatach. Więcej informacji na temat albumumów i fotolabumów znajdziecie Państwo na: Albumy

CATEGORY Śluby

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress