O co zapytać fotografa ślubnego?

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące fotografii ślubnej. Informacje o pracy fotografa na ślubie, weselu i podczas sesji w plenerze.

Pytania do fotografa ślubnego i odpowiedzi

Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego? Czym się kierować przy wyborze fotografa ślubnego. Na co zwrócić uwagę przy ocenie oferty ślubnej. Te pytania zadają sobie przyszłe Pary Młode. Warto przeglądać i porównywać galerie internetowe prezentujące twórczość fotografów ślubnych. Warto pytać fotografa o szczegóły aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Bezpośrednia rozmowa powinna zaowocować wybraniem optymalnej oferty, zrozumieniem oczekiwań nowożeńców walorów twórczych fotografa. Zdjęcia ślubne to wyjątkowy rodzaj fotografii, ślub to niepowtarzalne chwile, warto mieć dobrą fotograficzną pamiątkę. Dobra fotografia ślubna to połączenie profesjonalizmu fotografa, jego doświadczenia, dobrej techniki robienia zdjęć i ich obróbki. Dobry fotograf to przede wszystkim nadawanie na tych samych falach co para Młoda, zrozumienie oczekiwań Nowożeńców, umiejętność słuchania i posiadanie własnego pomysłu i własnego zdania. Zapraszam do zapoznania się z wybranymi pytaniami, które najczęściej otrzymuję od Klientów – z moimi odpowiedziami.

Czy z fotografem jest podpisywana umowa?

Z każdą przyszłą Parą Młodą podpisuję umowę – prawne zobowiązanie, które potwierdza moją pełną gotowość do świadczenia profesjonalnej usługi i gwarancję wspólnych ustaleń, terminów i zobowiązań. Umowa zawiera: podstawowe dane takie jak dane osobowe, data i miejsce uroczystości ślubu, przygotowań i wesela, zakres usługi fotograficznej, terminy płatności, cenę usługi, zgody na przetwarzanie danych osobowych (RODO) oraz zgodę lub brak zgody na publikację wybranych zdjęć do celów marketingowych. Umowa jak i cała współpraca ma charakter partnerski.

Czy za wykonaną usługę można otrzymać rachunek?

Prowadzę działalność gospodarczą i za wykonane usługi wystawiam paragony lub faktury.

Czy do rezerwacji terminu i podpisania umowy potrzebne jest osobiste spotkanie?

Jeśli przyszła Para Młoda jest spoza Bydgoszczy lub zza granicy formalności związane z podpisaniem umowy i wpłatą zadatku można przeprowadzić na dwa sposoby. Jeśli w Bydgoszczy są Wasi rodzice, krewni znajomi mogą w Waszym imieniu dopełnić formalności. Drugim rozwiązaniem jest uzgodnienie szczegółów sesji w rozmowie telefonicznej lub poprzez e-mail, gg, skype a przekazanie podpisanej umowy następuje drogą pocztową a zadatku poprzez przelew na konto. Spotkanie organizacyjne może odbyć się w późniejszym terminie np. przy okazji przyjazdu na święta wakacje lub przed samym ślubem.

Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia ślubne?

W umowie jest określony maksymalny 100 dniowy termin przekazania zdjęć na płytach DVD (licząc od zakończenia sesji plenerowej). Wcześniej możliwe jest przekazanie kilku wybranych zdjęć, np. do przygotowania podziękowania dla gości po weselu lub do przygotowania ogłoszenia sprzedaży sukni ślubnej.

Jakim sprzętem wykonuję zdjęcia?

Podczas sesji ślubnych używam pełnoklatkowych lustrzanek marki Nikon, z jasnymi obiektywami o różnym zakresie ogniskowych.

Czy Twój sprzęt fotograficzny jest niezawodny?

Fotografuję profesjonalnym sprzętem i minimalizując wystąpienie awarii korzystam z dwóch aparatów fotograficznych, kilku obiektywów, lamp błyskowych, odpowiedniej liczby akumulatorków i kart pamięci.

Jak będziesz ubrany?

Jestem ubrany elegancko, stosownie do wyjątkowego wydarzenia, z szacunku do Was i zaproszonych Gości. Najczęściej jest to błękitna koszula i czarne spodnie – to też mój rozpoznawalny wizerunek na wszystkich wyjątkowych uroczystościach rodzinnych i biznesowych, na których wykonuję sesje fotograficzne.

Czy zdjęcia w galerii internetowej są twojego autorstwa?

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na stronie: www. fotoprimo.pl www.piotrnalewajk.pl www.nalewajk.pl, na FB: facebook.com/nalewajk.fotograf na IG: Instagram.com/PiotrNalewajk zostały wykonane przeze mnie.

Gdzie możemy wykonać sesję ślubną w plenerze?

Wybór miejsca sesji to kwestia Waszych oczekiwań i Waszych upodobań. Znam wiele ciekawych miejsc na plenery narzeczeńskich i plenerów ślubnych. Wykonuję sesję w przypałacowych parkach i ogrodach, w centrum miast na tle starej architektury, na mostach, nad jeziorami, rzekami, w industrialnych przestrzeniach, w górach i nad morzem, w Polsce i za granicą. Jestem otwarty na odkrywanie nowych miejsc plenerowych, wyjazdy dalekie i bardzo dalekie, fotografowanie w nowych nieznanych mi kościołach i na odległych salach weselnych. Polecam 100

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.fotoprimo.pl/plener-slubny-kujawsko-pomorskie/” ]

 

Kiedy następuje płatność za usługę?

Pierwsza płatność w formie zadatku następuje przy podpisywaniu umowy, w wysokości ok. 30% wartości usługi. Pozostałą kwotę można wpłacić w dniu odbioru gotowych zdjęć. Wpłaty można dokonać gotówką lub przelewem.

W umowie obowiązuje zaliczka czy zadatek?

W umowie obowiązuje zabezpieczenie w formie zadatku. Zadatek jest pewniejszą formą dotrzymania umowy przed obydwie strony. Zaliczka jest przedpłatą podlegającą zaliczeniu na poczet ceny kupna, o ile dojdzie do sfinalizowania transakcji. Nie dojście transakcji do skutku powoduje konieczność zwrotu zaliczki na rzecz osoby, która ją dała. Zgodnie z przepisami zadatek jest również swego rodzaju przedpłatą podlegającą zaliczeniu na poczet ceny kupna, o ile dojdzie do sfinalizowania transakcji. W przeciwieństwie do zaliczki ma jednak ma takie znaczenie, o ile strony nie umówiły się inaczej, że w przypadku gdy dający zadatek nie wykonał umowy druga strona może od umowy odstąpić zatrzymując wartość zadatku. Gdy zaś to druga strona nie wykonała umowy, dający zadatek może od umowy odstąpić żądając zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

Czy zdjęcia ślubne wykonujesz osobiście?

Tak, zdjęcia podczas sesji ślubnej wykonuję osobiście. Gwarantuję najwyższą jakość, doświadczenie i profesjonalizm sesji. Na każdym etapie współpracy jest ta sama osoba czyli fotograf Piotr Nalewajk właściciel marki Fotoprimo. Odpowiadam za wszystko osobiście, staram się o jak najlepszy efekt finalny zlecenia i zadowolenie klientów.

Czy pytasz Młodą Parę o zgodę na publikację zdjęć ślubnych na swojej stronie internetowej.

W umowie przyszła Para Młoda określa swoją akceptację lub brak akceptacji na publikację wybranych zdjęć w internecie. Szanuję prywatność i wolę Klientów. Każda sesja jest dla mnie wzbogacaniem portfolio, możliwością dotarcia do nowych Klientów. Wybieram tylko wyjątkowe zdjęcia, nie ingerujące w ich prywatność. Zgoda Młodej Pary na do publikację zdjęć w sieci jest dla mnie dużym wyróżnieniem.

Jak wygląda pełny reportaż ślubny i jakie elementy zawiera?

Reportaż ślubny rozpoczynam od przygotowań ślubnych a kończę oczepinami. Zdjęcia wykonuję w trakcie przygotowań ślubnych czyli zdjęcia podczas przygotowania fryzury makijażu oraz ubierania Panny Młodej i Pana Młodego. Uwiecznione fotograficznie jest błogosławieństwo, wspólne domowe zdjęcia z rodzicami i świadkami, wyjście z domu, najważniejsze momenty ceremonii w kościele lub w USC, wyjście Pary Młodej z kościoła z atrakcjami, wspólne zdjęcie z gośćmi, życzenia, powitanie chlebem i solą, pierwszy toast, pierwszy taniec, zabawę weselną i konkursy. Fotografuję wniesienie tortu weselnego, podziękowania dla rodziców oraz oczepiny do ok 1:00 w nocy. Sesja plenerowa jest częścią reportażu ślubnego.

Jak chronisz zdjęcia przed przypadkowym usunięciem lub atakiem wirusów?

Reportaż ślubny wykonuję dwoma aparatami i zapisuję na kilku kartach pamięci, podczas obróbki zdjęcia przechowuję na dwóch komputerach i jednym dysku zewnętrznym. Posiadam sprawdzone i aktualne oprogramowanie antywirusowe.

Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować fotografa?

To zależy od terminu, najpopularniejsze terminy trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Na terminy poza sezonem ślubnym czy terminy w piątek zwykle nie jest konieczna aż tak wczesna rezerwacja terminu. Obowiązuje zasada: kto pierwszy – ten wybrał fotografa na określony dzień. Jeśli znacie Państwo już termin ślubu i macie zarezerwowaną salę weselną, dj-a lub zespół czas na rezerwację fotografa ślubnego. Nie przyjmuję wstępnych i czasowych rezerwacji, tylko zdecydowane i konkretne rezerwacje – zdecydowanych klientów na moje usługi.

Jakie można zamówić albumy?

Wyjątkowe zdjęcia wymagają wyjątkowej oprawy. Fotografie ślubne najlepiej prezentują się w albumach. Przygotowuję fotoalbumy – to takie albumy z pełnym zadrukiem na stronie, ze sztywnymi kartkami i ekskluzywną okładką. Możecie samodzielnie skonfigurować album, wybrać: format fotoalbumu, ilość rozkładówek, rodzaj okładki, elementy wykończenia, ilość i wielkość okienek na zdjęcia na okładce, grawer na okładce i inne elementy. Więcej informacji o fotoalbumach znajdziecie tutaj:

Czy można samodzielnie wybrać zdjęcia do albumu?

Szanuję decyzję Klientów a tych nieprzekonanych, że wybór zdjęć przez fotografa jest najlepszy pod względem najlepszych ujęć tworzących spójny reportaż ślubny. Jestem otwarty na wszelkie niestandardowe podpowiedzi dotyczące ułożenia zdjęć w albumie czy wyboru zdjęć.

Czy posiadasz upoważnienie do fotografowania w kościele?

Odbyłem kurs organizowany przez Kurię Biskupią w Bydgoszczy i posiadam zezwolenie do fotografowania uroczystości w kościołach na terenie całego kraju.

Do której godziny fotografujesz na weselu?

Wesele fotografuję do zakończenia oczepin, czyli ok. 1:00 po północy.

Kiedy może się odbyć sesja ślubna w plenerze?

Sesja ślubna może odbyć się w dowolnym, wspólnie ustalonym wolnym terminie z uwzględnieniem pogody. Sesja jest możliwa po powrocie nowożeńców z podróży poślubnej. Z uwagi na ograniczenia czasowe czy brak kreatywnego pozowania preferuję plener ślubny w innym dniu niż sam ślub. Polecam wykonanie w dniu ślubu w bliskiej okolicy plenerowej, wspólnych zdjęć Młodej Pary ze świadkami i rodzicami. Sesja ślubna w plenerze w innym terminie pozwala na swobodne pozowanie, w pełni wyluzowaną atmosferę i bardziej naturalnie i spontaniczne zachowania. Nie ma presji czasowej i presji obowiązków i stresu.

Czy można zamówić sesję narzeczeńską?

Wykonuję sesje narzeczeńskie. Podczas sesji narzeczeńskiej wykonuję też takie ujęcia, które można wykorzystać do przygotowania zaproszeń ślubnych, podziękowań dla rodziców lub wielkoformatowych wydruków do indywidualnego przystrojenia sali weselnej.

Co zawiera cena sesji ślubnej?

Sesja ślubna obejmuje reportaż fotograficzny w czasie przygotowań, błogosławieństwa rodziców, ceremonii ślubu w kościele lub w USC, wesela oraz pleneru. Zdjęcia są na płycie DVD z nadrukiem w etui (2 egzemplarze).

Czy można otrzymać oryginalny materiał zdjęciowy?

Zdjęcia w formie nieobrobionej nie mają wartości artystycznej a korzystanie z plików wymaga profesjonalnego oprogramowania. Zdjęcia, które otrzymujecie są najbardziej wartościowe pod względem technicznym i artystycznym, tworzą spójny reportaż. Przygotowane zdjęcia są w formacie JPG w maksymalnej rozdzielczości umożliwiającej samodzielne wywoływanie w różnych formatach.

Czy zdjęcia są obrobione?

Wszystkie zdjęcia są poddane obróbce z moją kolorystyczną interpretacją. Staram się aby zdjęcia były naturalne, artystyczne i niepowtarzalne. Część zdjęć jest przygotowana w wersji czarno białej, sepi czy repoglamour. Moje zdjęcia są połączeniem klasycznej fotografii ślubnej i nowoczesnej inspiracji.

Wybór miejsca pleneru

Wybór miejsca pleneru konsultuję z parą młodą, ustalamy termin i miejsca sesji. Posiadam zawsze wiele pomysłów jednak miejsca dopasowuję do oczekiwań nowożeńców, do ich upodobań. Moim zdaniem para młoda powinna się identyfikować, jestem otwarty na pomysły, nowe miejsca plenerów. Unikam standardowych miejsc, preferuję urozmaicone sesje w różnych lokalizacjach. Wykonywałem sesje plenerowe w górach i na morzem, w Polsce i za granicą, na lądzie, na wodzie, pod wodą i w powietrzu. Realizowałem sesje ślubne w starych halach fabrycznych, na mostach, stadionach, galeriach handlowych, na dachach, na lotniskach, w kinie, ośmielę się powiedzieć wszędzie. Wykonuję zdjęcia ślubne w ciekawych wnętrzach oraz w plenerach, również fotografuję młode pary nocą.

Czy polecasz kamerzystów?

Współpracuję w kilkoma kamerzystami, różnią się stylem filmowania. Polecając każdego z nich mam pewność, że nie będziemy sobie przeszkadzać a jedynie pomagać, w końcu pracujemy dla tego samego Klienta. Bardzo cenię sobie współpracę z:11111111111111112222222222222222

Gdzie znajdę ofertę cenową, czy w ofercie ślubnej posiadasz promocje?

Ogólna ofertę sesji ślubnych znajdziecie tutaj: www.fotoprimo.pl/fotografia-slubna/ Szczegółową w oparciu m.in. o informacje o: terminie, miejscu ślubu i wesela, wariancie pleneru. W ofercie ślubnej oferują obniżki cenowe na śluby poza sezonem ślubnym.

Jak długo trwa sesja plenerowa?

Długość sesji zależy od uzgodnionego wariantu. Podstawowa sesja ślubna w plenerze w innym dniu, trwa do 3h, do 30km od siedziby Fotoprimo. Jeśli planujemy więcej fotograficznych tematów, więcej miejscówek, jeśli do zrealizowania jest więcej pomysłów często sesja trwa cały dzień, cały dzień i sesja nocna, jeśli są to sesje wyjazdowe taka sesja jest realizowana od świtu do nocy, albo 2- 3 dni.

Czy wykonujesz zdjęcia grupowe i zdjęcia gości z Parą Młodą.

Zawsze proponuję Parze Młodej zdjęcia z rodziną, PM z dziećmi, z przyjaciółmi ze znajomymi. Ślub i wesele to okazja do spotkania z bliskimi a więc wykonania rodzinnej pamiątkowej fotografii.